Jaki typ ogrzewania pozwoli zaoszczędzić trochę więcej pieniędzy?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadanie domu bardzo cieszy i jest wygodne. Jednak koszty jego utrzymania mogą być wyższe niż utrzymania mieszkania w budynku wielomieszkaniowym. Samo ogrzewanie domu może pochłaniać nawet 60-80% wydatków na utrzymanie domu w skali roku. Nie jest to mało. Choć obecnie buduje się energooszczędne domy, wyposażone w nowoczesne rozwiązania pozwalające oszczędzać na ogrzewaniu, to wciąż wiele osób wybiera tradycyjne budownictwo lub po prostu mieszka w domu wybudowanym 20-30 lat temu, który został jedynie zmodernizowany.

Ogrzewanie, które się opłaca

Można powiedzieć wprost, że koszt ogrzewania zależy od samego stanu technicznego budynku, jego powierzchni oraz sposobu ogrzewania. Przykładowo dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych, który jest nieocieplony potrzebuje aż 24,000 kWh energii do ogrzania w skali roku. Zatem koszty ogrzewania wyniosą nawet 10 tysięcy złotych rocznie przy stosowaniu kotła tradycyjnego. A jakie są koszty ogrzewania gazem? W przypadku zastosowania najnowocześniejszego kotła pulsacyjnego możliwa jest redukcja kosztów ogrzewania o połowę. Natomiast jeśli budynek ma dobrą jakościowo izolację termiczną, można jeszcze bardziej zredukować koszty ogrzewania.

Przykładowy budynek o powierzchni 120 metrów kwadratowych z efektywną izolacją termiczną według ekspertów będzie potrzebował 13,200 kWh. Oznacza to, że orientacyjnie za ogrzewanie w skali roku gazem, korzystając z kotła pulsacyjnego zapłacimy około 3000 złotych. Przy tradycyjnym kotle jest to wydatek rzędu 6000 złotych. Bez wątpienia jedna można zauważyć, że ogrzewanie gazem w ocieplonym budynku nie musi być drogie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pomysły na andrzejkowy manicure
Pomysły na andrzejkowy manicure
Dzień świętego Andrzeja, popularnie zwany w Polsce andrzejkami, jest z nami od wielu, wielu lat. Tak naprawdę sięga korzeniami aż […]
Jakie kierunki kształcenia oferują szkoły policealne?
Jakie kierunki kształcenia oferują szkoły policealne?
Czym kierować się przy wyborze kierunku? Ukończyłeś liceum i nie masz pomysłu na siebie? A może nie udało ci się […]
Na czym polega mezoterapia?
Na czym polega mezoterapia?
W gabinetach medycyny estetycznej często spotykamy się z możliwością wykonania mezoterapii. Jest to zabieg niechirurgiczny, przeprowadzany miejscowo. Można wykonać go […]