Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są coraz bardziej popularne i często zastępują okulary. Mają wiele zalet, m.in. można w nich pływać, wygodnie uprawiać sport, a także nosić je podczas deszczu i mrozu, kiedy to zwykłe okulary pokrywają się parą i stają się praktycznie bezużyteczne. Aby w pełni bezpiecznie korzystać z soczewek kontaktowych, trzeba o nie odpowiednio zadbać, jak również regularnie je wymieniać.

Czyszczenie soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe często mają kontakt z okiem przez cały dzień. W tym czasie łatwo mogą się zabrudzić, m.in. przez różne pyłki. Z tego względu soczewki należy delikatnie czyścić po każdym użyciu przy pomocy specjalnego płynu do soczewek. Po wyjęciu soczewki z oka należy nalać do niej kilka kropel płynu i ostrożnie przetrzeć. Nie należy używać do tego zbyt wiele siły, by nie rozerwać cienkiej powierzchni. Następnie soczewki można umieścić w przeznaczonym do ich przechowywania pojemniczku.

Przechowywanie soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe koniecznie muszą być przechowywane w odpowiedni sposób, czyli w specjalnym pojemniczku z płynem do soczewek. Ważne jest to, aby korzystać z płynu przeznaczonego do soczewek kontaktowych. Zawiera on w swoim składzie substancje, dzięki którym powierzchnia soczewki nie wysycha, a do tego jest odpowiednio zabezpieczona. Przy każdym zdjęciu soczewek z oczu należy je przechowywać w świeżym płynie, zaś po założeniu ich rano poprzednią dawkę należy wylać z pojemniczka. Sam pojemniczek również należy wymieniać, najlepiej co dwa, maksymalnie trzy miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *