Na czym polega system odgromowy? Jak to działa?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Systemy odgromowe mają za zadanie chronić budynki i mienie przed skutkami uderzenia pioruna. Mogą być instalowane na pojedynczych budynkach lub wykorzystywane do ochrony całej inwestycji komercyjnej.

Z jakich elementów składa się instalacja?

System ochrony odgromowej składa się z dwóch głównych części:

Pręty odgromowe. Umieszcza się je na dachu domu lub w innych miejscach, gdzie mogą zostać uderzone przez piorun. Kiedy pada deszcz, pręty służą jako ścieżka dla ładunków elektrycznych między chmurą a ziemią, odwracając je od uderzenia w Twój dom.

Przewody uziemiające. Są one podłączone do metalowych http://blyskawica.com.pl/ części konstrukcji domu i zakopane pod ziemią, aby skierować uderzenia pioruna z dala od domu.

Piorun może uszkodzić lub zniszczyć systemy elektryczne, komunikacyjne i komputerowe w budynkach. Może również wywołać pożar, poparzenia, a nawet doprowadzić do śmierci. Odpowiedź na pytanie, czy warto je instalować, nasuwa się jakby sama!

Jak to działa?

Kiedy piorun uderza w pobliżu, wytwarza pole elektromagnetyczne wokół swojej drogi. Pole to może przybierać na sile w miarę zbliżania się do celu, którym może być cokolwiek przewodzącego prąd, np. linie energetyczne lub kable telefoniczne. W takim przypadku prąd płynie przez te przewodniki, aż do momentu, gdy osiągną one swoje granice – w którym to momencie dochodzi do zapalenia się (eksplozji) lub stopienia (spalenia).

Piorunochrony chronią przed tym, kierując wszelkie potencjalnie szkodliwe łuki do ziemi, a nie pozwalając im przepływać przez infrastrukturę nieruchomości. W tym celu łączą się one bezpośrednio z główną skrzynką elektryczną domu i umożliwiają przepływ prądu przez nie, zamiast kierować go do innych części.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Metoda Orthokine – co warto wiedzieć?
Metoda Orthokine – co warto wiedzieć?
Co to jest? Orthokine to nowoczesna terapia odpowiadająca za leczenie zwyrodnienia stawów. To nieinwazyjne leczenie bólu stawów, które zostało potwierdzone […]
Zespół muzyczny na wesele – cena
Zespół muzyczny na wesele – cena
Choć wynajęcie zespołu weselnego jest z pewnością droższe, aniżeli zatrudnienie DJ’a, to jednak niesie ze sobą bardzo wiele zalet, jak […]
Modne osłony na okno
Modne osłony na okno
Ciekawa aranżacja okna może znacząco wpłynąć na wystrój całego pomieszczenia. Trudno jednak jest zdecydować, co najbardziej będzie pasowało do danego […]