Na czym polega obróbka metali ?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obróbka metali to zmiana jego właściwości oraz kształtu. Obecnie obrabianie metali możliwe jest bez najmniejszych problemów. Zadanie to bardzo mocno ułatwia nowoczesna technologia. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi można zrealizować praktycznie dowolną obróbkę. Istnieją różne rodzaje obróbki.

Obróbka chemiczna i cieplno-chemiczna

 

Obróbka tego rodzaju polega na poddaniu wybranego materiału działaniu wysokich temperatur z jednoczesnym zastosowaniem różnych związków chemicznych. Dzięki tej formie obróbki metali można zwiększyć ich odporność. Wśród tego rodzaju obróbki występuje nasiarczanie oraz nakrzemowanie.

 

Obróbka cieplna

Najważniejszą siłą oddziałującą na materiał jest wysoka temperatura. W tego rodzaju obróbce nie stosuje się innych środków poza temperaturą. Wyróżnia się wyżarzanie, stabilizowanie oraz hartowanie. Tego rodzaju obróbka ma wiele zastosowań, jednak nie można zastosować jej do każdego rodzaju metalu. Najczęściej poddawanym metalem podczas tej obróbki jest stal.

 

Obróbka plastyczna

 

Zastosowaniem tego rodzaju obróbki jest odkształcanie metali przy zastosowaniu konkretnych metod. Zmienia się struktura, gładkość oraz właściwości metali. Można realizować ją zarówno na ciepło jak i zimno. Wśród tego rodzaju obróbki należy wymienić tłoczenie, kucie i gięcie.

 

Skrawanie

 

Dzięki obróbce mechanicznej inaczej nazywanej skrawaniem można przy użyciu odpowiednich narzędzi nadać dowolny kształt danemu metalowi. Do skrawania zalicza się frezowanie, toczenie metali oraz szlifowanie.

Jak widać metod na obróbkę metali jest bardzo wiele.

Artykuł napisany we współpracy z ZETMARK – obróbka metali i cięcie blach Mazowieckie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy herbata to dobry pomysł na prezent?
Czy herbata to dobry pomysł na prezent?
Zastanawiasz się, co kupić w ramach gustownego upominku? Uniwersalną i bardzo elegancką propozycją będzie herbata. Polacy cenią sobie ten napój […]
Premixy – stwórz swój własny e-liquid
Premixy – stwórz swój własny e-liquid
Coraz więcej osób zamienia tradycyjny tytoń i palenie papierosów na ich elektroniczne odpowiedniki. Urządzenia te dostarczają podobnych wrażeń, ale pozbawione […]
Jak często wymieniać opony w motocyklu?
Jak często wymieniać opony w motocyklu?
Po drogach zdecydowanie najliczniej poruszają się samochody, ale oprócz nich dość dużą grupę stanowią motocykle. Osoby decydujące się na użytkowanie […]