Na czym polega obróbka metali ?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obróbka metali to zmiana jego właściwości oraz kształtu. Obecnie obrabianie metali możliwe jest bez najmniejszych problemów. Zadanie to bardzo mocno ułatwia nowoczesna technologia. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi można zrealizować praktycznie dowolną obróbkę. Istnieją różne rodzaje obróbki.

Obróbka chemiczna i cieplno-chemiczna

 

Obróbka tego rodzaju polega na poddaniu wybranego materiału działaniu wysokich temperatur z jednoczesnym zastosowaniem różnych związków chemicznych. Dzięki tej formie obróbki metali można zwiększyć ich odporność. Wśród tego rodzaju obróbki występuje nasiarczanie oraz nakrzemowanie.

 

Obróbka cieplna

Najważniejszą siłą oddziałującą na materiał jest wysoka temperatura. W tego rodzaju obróbce nie stosuje się innych środków poza temperaturą. Wyróżnia się wyżarzanie, stabilizowanie oraz hartowanie. Tego rodzaju obróbka ma wiele zastosowań, jednak nie można zastosować jej do każdego rodzaju metalu. Najczęściej poddawanym metalem podczas tej obróbki jest stal.

 

Obróbka plastyczna

 

Zastosowaniem tego rodzaju obróbki jest odkształcanie metali przy zastosowaniu konkretnych metod. Zmienia się struktura, gładkość oraz właściwości metali. Można realizować ją zarówno na ciepło jak i zimno. Wśród tego rodzaju obróbki należy wymienić tłoczenie, kucie i gięcie.

 

Skrawanie

 

Dzięki obróbce mechanicznej inaczej nazywanej skrawaniem można przy użyciu odpowiednich narzędzi nadać dowolny kształt danemu metalowi. Do skrawania zalicza się frezowanie, toczenie metali oraz szlifowanie.

Jak widać metod na obróbkę metali jest bardzo wiele.

Artykuł napisany we współpracy z ZETMARK – obróbka metali i cięcie blach Mazowieckie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy rolety zamiast firan to dobry wybór?
Czy rolety zamiast firan to dobry wybór?
Różnego rodzaju rolety wewnętrzne, to nie tylko kontrola dostępu światła do wnętrza, ale idealne rozwiązanie w aranżacjach domów i mieszkań. […]
Obrzeża do trawników – pomoc w wyborze właściwego rozwiązania
Obrzeża do trawników – pomoc w wyborze właściwego rozwiązania
Obrzeża to jedne z najchętniej wybieranych rozwiązań, za pomocą którego ukształtujesz granice swojego trawnika lub wytoczysz ścieżkę. Z obrzeży korzystają […]
Zalety drewnianych zabawek dla dzieci
Zalety drewnianych zabawek dla dzieci
Wiele osób z czasów swego dzieciństwa pamięta drewniane klocki. Od jakiegoś czasu te same drewniane klocki można zobaczyć w sklepach. […]