Nie maleje liczba osób, które każdego roku umierają na różne choroby serca. Aby skutecznie ograniczyć to ryzyko, należy stosować odpowiednią dietę (bogatą m.in. w warzywa, owoce, chude mięso i produkty pełnoziarniste), zrezygnować z używek, podejmować regularną aktywność ruchową oraz co jakiś czas kontrolować poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Ogromne znaczenie ma również wykonywanie profilaktycznych badań – zarówno inwazyjnych, jak i nieinwazyjnych. Oferuje je m.in. poznańska klinika serca.
Kluczowym warunkiem szybkiego wykrycia chorób serca jest profilaktyka, polegająca na poddawaniu się okresowym badaniom stanu mięśnia sercowego i tętnic wieńcowych. Warto pomyśleć w szczególności o profesjonalnych konsultacjach kardiologicznych, w trakcie których wykwalifikowani lekarze wykonują pomiar ciśnienia i elektrokardiografię.
W tym pierwszym przypadku ustalana jest siła, z jaką krew uderza w ścianki naczyń tętniczych (właściwa wartość to 120/80 mmHg). Z kolei EKG to nieinwazyjny zabieg opierający się na rejestrowaniu za pomocą zaawansowanego aparatu impulsów elektrycznych powstających w sercu. W ten sposób można wykryć wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego mięśnia.
Pozostałe wartościowe badania to m.in.:
– holter EKG – całodobowy monitoring rytmu pracy serca (elektrody umieszczone na lewej stronie klatki piersiowej)
– próba wysiłkowa na bieżni – pozwala na precyzyjną ocenę zmian, jakie zachodzą w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego
– echo serca – metoda nieinwazyjna, polegająca na badaniu układu sercowo-naczyniowego z wykorzystaniem aparatu ultrasonograficznego
– koronarografia tętnic wieńcowych
– cewnikowanie