Schorzenia stopy występować mogą w wielu formach. Odczuwanie bólu w tej części ciała jest zazwyczaj oznaką kontuzji, która nieleczona utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Towarzyszyć mu może miejscowe zaczerwienienie, powiększający się obrzęk oraz idące za nimi ogólnie gorsze samopoczucie psychiczne. Niezmiernie ważne jest to, aby żadnego z objawów nie ignorować i jak najszybciej udać się do lekarza, który na podstawie badania wyda prawidłową diagnozę.
Stopa składa się z trzech podstawowych elementów: kości stępu (składającej się z siedmiu fragmentów kostnych), kości śródstopia (łączącej kość stępu z paliczkami) oraz kośćmi palców stopy (inaczej określanymi jako paliczki). Z racji na złożoną budowę tej części ludzkiego szkieletu, ból stopy może mieć różne przyczyny. Najczęściej za schorzenia odpowiada nieprawidłowa postawa, źle dobrane obuwie, nieprawidłowa budowa stopy (konsekwencją jest płaskostopie) czy zapalenie rozcięgna podeszwowego. Regularnie diagnozowanym problemem jest także egzostoza – występuje pod postacią narośli kostnych i diagnozowana jest najczęściej u dzieci i młodzieży.
Większość schorzeń stóp nie jest groźna dla zdrowia, acz przyczynia się znacząco do pogorszenia naszego stanu fizycznego oraz samopoczucia. Jeśli odczuwamy trudny do określenia ból lub dyskomfort w okolicy stóp, najlepiej będzie udać się do dobrego lekarza, który skieruje nas na właściwe leczenie. Bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z prywatnych poradni, które zajmują się kuracją nawet tych rzadziej występujących schorzeń, jak chociażby ta, opisująca swoje usługi na stronie https://poradniastopy.pl/usluga/dodatkowa-kosc-lodkowata/. Dodatkowa kość łódkowata może występować w trzech typach – leczenie operacyjne stosuje się jedynie w przypadkach, gdy metody nieoperacyjne okażą się nieskuteczne.