Jak ustrzec się dymu w trakcie pożaru?

Pożar to jedno z poważniejszych zagrożeń, które mogą pojawić się w domu. Wystarczy nieumyślne zaprószenie ognia czy nawet zwarcie instalacji elektrycznej, by we wnętrzu pojawił się ogień.

Warto znaleźć firmę, która specjalizuje się w montażu systemów zabezpieczających przed pożarem, jak i chroniących drogi ewakuacji przed dymem https://alarmsystem.com.pl/oddymianie.

Jak działają systemy oddymiania?

Kiedy wybucha pożar, bardzo często wiąże się z dużą ilością gęstego, gryzącego dymu, który utrudnia widoczność i podrażnia drogi oddechowe. Wdychanie dymu może szybko prowadzić do zatrucia i utraty przytomności. System oddymiania grawitacyjnego służy do utrzymania dróg ewakuacyjnych w stanie wolnym od zadymienia i nadmiernego ciepła. Gorący dym koncentruje się w wyższych partiach pomieszczenia – jeśli zostanie zapewniona odpowiednia ilość powietrza uzupełniającego, zadymione powietrze zostaje wprowadzone w ruch i ucieka poprzez klapy dymowe lub okna oddymiające.

Działanie alarmu przeciwpożarowego

Alarmy przeciwpożarowe wykorzystują działanie czujników zamontowanych w pomieszczeniach mieszkalnych. Alarmy Zakopane mogą opierać się na detektorach ciepła, które reagują na wzrost temperatury powietrza powyżej określonych wartości lub jej zbyt szybkie przystanie w pomieszczeniu. Często wykorzystywane są również czujniki, które reagują przy pojawieniu się oparów czy dymu. W nowoczesnych rozwiązaniach wykorzystywane są również czujniki fotoelektryczne, które rozpoznają zjawisko rozproszenia promieniowania na drobinach dymu.

Wszystkie typy czujników po wykryciu zagrożenia wszczynają alarm dźwiękowy i zwykle wysyłają sygnał o zagrożeniu do odpowiednich służb ratowniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *